piatok 24. februára 2017

Špalda


Špalda, dávno zabudnutá a dnes znovu zrodená obilnina má skvelé vlastnosti ako potravina. 
Plod špaldy, zrnko je obalené v šupkách, ktoré po vylúpnutí zrnka voláme plevy.  Zo zrniek sa melie múka, ktorá je dnes veľmi populárna. O múke sa v tomto príspevku  baviť nebudeme. 
Budeme sa baviť o tom čo ostane po vylúpnutí zrnka a to o plevách. Pre niekoho odpad, pre iného skvelá vec, ktorá má široké použitie.

Plevy majú nejednu  neoceniteľnú  vlastnosť
  • ·         pohlcujú vlhkosť
  • ·         dlho držia teplo
  • ·         dlho držia chlad
  • ·         dlho držia tvar ( nestláčajú sa)

·         Dokonca vraj pôsobia aj proti geopatogénnym zónam , toto však neviem posúdiť.

Poďme sa spolu na  vlastnosti špaldy pozrieť podrobnejšie.
Kde vlastnosti špaldy môžeme využiť?

Spánok.
Budíte sa v noci ? Zle spíte? Vstávate so stuhnutou šijou?
Každý sa v noci spotí. Ak budete spávať na špaldovom vankúšiku, pocit vlhkosti na šiji, vás už v noci nezobudí. A čo viac tým, že sú špaldové plevy trošku „hrbolaté“ vám počas noci budú jemne masírovať šiju a vy sa zobudíte s úsmevom na tvári.
Ak ste len na jednu z otázok odpovedali áno, zaobstarajte si špaldový vankúšik.
Ja osobne pridávam medzi plevy aj trošku levandule, tá má ukľudňujúce účinky. Vankúšiky majú snímateľné obliečky, ktoré sa dajú vyprať. Obliečky môžu byť rôznych farieb a vzorov.
A ako sa starať o takýto vankúšik? Raz začas ho treba vyložiť na slniečko, prípadne položiť na radiátor.
Ja sa už bez vankúšika nepohnem z domu, cestuje so mnou po svete.Trápia vás bolesti hlavy?  Máte zapálené dutiny?  Bolí vás brucho? Máte myší syndróm?

Bolesti, kto by ich nepoznal. Niekto siahne po tabletke, niekto po prírode. Budete oponovať, špalda nie je liek.
Áno, máte pravdu, nie je liek, ale má vlastnosti, ktoré vedia uľaviť od bolesti. Tým, že špladové plevy vedia dlho udržať nahromadené teplo, po priložení na partie tela, ktoré bolia, dokážu bolesť zmierniť, veľa krát až odstrániť.
Mimochodom , plevy dobre držia aj chlad. A chladný obklad na hlavu je v niektoré rána  doslova vykúpením. Chlad umlčí toho permoníka, čo sa rozhodol prekopať zvnútra hlavy, priamo cez vaše čelo....
Myší syndróm – čo to je? Tí, ktorí pracujú veľa s počítačom a používajú myšku, určite vedia o čom hovorím. Pri práci s myškou trpí vaše zápästie. Podložte zápästie pri práci s myškou, vankúšikom naplnený špaldovými plevami a uvidíte ten rozdiel.Automobil.

Čooooo? Kdeeeee?   áno, nie je to preklep. Skutočne myslím auto. Stáva sa Vám, že prídete k autu a máte zvnútra orosené okná, ba dokonca v zime sa vám urobí zvnútra námraza?
Položte si na palubnú dosku a zadnú dosku vankúšik plnený špaldovými plevami a tento problém je vyriešený. Len nezabudnite raz za čas zobrať vankúšiky vysušiť doma na radiátore.
Ja mám v aute 3 malé vankúšiky a túto tuhú zimu som veru námrazu zvnútra nemala.Tak čo poviete, že je špalda skvelá plodina? 
Ak ste sa rozhodli pre niektorú variantu, len mi napíšte a spolu vyberieme farebnosť.

Ja si idem teraz z mraziaku vybrať malý vankúšik a priložiť na oči.
Vaša Zuzana

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára